Celem wykładu jest ukazanie muzycznej publiczności, że prekursorami w historii ewolucji technik współczesnych fletu są polscy kompozytorzy, a nie tylko Włosi czy Amerykanie. Dalszym celem będzie wydanie publikacji na ten temat. Wykład zostanie opublikowany w języku angielskim na kanale YouTube.
Od II połowy XX wieku zaczęto pisać muzykę na instrumenty „preparowane”. Preparacja instrumentów polegała na zniekształcaniu dźwięku, przez co zmianom ulegała barwa, kolorystyka. Twórcy muzyki większą uwagę przykładali do sonorystyki (Luigi Nono, John Cage). Większość kompozytorów przestaje się interesować skalami, seriami, czy systemami muzycznymi. Zwracają się raczej w stronę samego brzmienia i jego praw. Dla twórców przedmiotem zainteresowań staje się instrument i tkwiące w nim możliwości, głównie możliwości artykulacyjne. Instrumenty odpowiednio różnicowane i wzbogacane dają wręcz rewelacyjny materiał dźwiękowy, który poddany odpowiednim modyfikacjom, służy kompozytorom za materiał wyjściowy dla swoich utworów.
W materiale wstępnym, wyselekcjonowanym przez kompozytora, nie zawsze chodzi o ścisłą wysokość dźwięku danego instrumentu, czy prowadzenie linii melodycznej, ważniejsze stają się efekty szmerowe, czy inne nowe brzmienie uzyskane przez użycie odpowiedniej artykulacji. Dzięki tym niekonwencjonalnym sposobom gry kompozytor proponuje słuchaczowi brzmienie o nieznanej mu dotąd barwie instrumentalnej.
Światowymi prekursorami nowej techniki fletowej byli Bogusław Schaeffer (1953) i Roman Haubenstock-Ramati (1959).
Multimedialny wykład
1. Historia technik współczesnych fletu.
2. Polska muzyka na tle przemian społeczno-politycznych po roku 1945
3. Praktyka wykonawcza muzyki XX wieku w Polsce
4. Rozwój sonorystyki w dziełach na flet solo kompozytorów polskich wraz z sylwetkami twórców.
Program koncertu
1953 - Bogusław Schaeffer - Two Studies na flet solo (Moeck Verlag, 1974)
1959 - Henryk Mikołaj Górecki - Trzy diagramy na flet solo op.15 (PWM, Kraków, 1967)
1967 - Marta Ptaszyńska - Wariacje (PWM, Kraków, 1974)
1992 - Witold Szalonek - Haupt der Medusa I (Moeck Verlag, 1996)